ویژه

انواع عمل جراحی پروستات

تاریخ ارسال : ۲۷ اسفند ۱۳۸۹ | بازدید : | طبقه بندی : پزشکی و سلامت

عمل های جراحی پروستات که سالیان قبل انجام می شد به صورت عمل جراحی “باز” بود و از طریق یک برش جراحی، قسمت بزرگ شده پروستات برداشته می شد. حتی امروزه هم اگر پروستات خیلی بزرگ باشد، این نوع جراحی، بهترین رشو می باشد و معمولاً خیلی موفقیت آمیز است. درست قبل از جنگ جهانی دوم، جراحان آمریکایی روشی را ابداع کردن که اصطلاحاً به آن “تراشیدن پروستات از طریق پیشابراه” یا TURP (تی.یو. آر.پی) گفته می شود. امروزه تقریباً تمام عمل های جراحی پروستات به این روش انجام می گیرد. یک دستگاه لوله مانند از طریق پیشابراه به محل پروستات فرستاده می شود. با استفاده از دوربینی که در این وسیله قرار دارد، جراح می تواند پروستات را دیده و آن را به صورت قطعه قطعه با استفاده از جریان الکتریسیته تراشیده و بیرون بیاورد و نیز هرگونه خونریزی در آن محل را نیز با استفاده از همین جریان الکتریسیته بند آورد. پس از برداشتن قسمتهای بزرگ شده پروستات، حفره ای در آن محل ایجاد می شود که ادرار می تواند به راحتی از آن عبور کند.گرچه عضله تنگ کننده ای که در اطراف قسمت خروجی مثانه قرار دارد با استفاده از این روش، بریده می شود، اما جراح تمام سعی خود را می کند که به عضله تنگ کنندها ی که در زیر پروستات قرار دارد آسیبی وارد نشود تا بعد از جراحی، بیمار بتواند کنترل ادراری خوبی داشته باشد. حفره ای که در محل جراحی ایجاد می وشد، بزودی بعد از عمل جراحی با یک لایه حفاظتی به نام اپی تلیوم پر می شود. عمل جراحی حدوداً نیم ساعت طول می کشد. معمولاً با استفاده از بی حسی نخاعی و در حالیکه بیمار بیدار می باشد عمل جراحی انجام می گیرد اما گاهی اوقات از بیهوشی عمومی هم استفاده می شود. امروزه بسیاری از جراحان با استفاده از یک دوربین متصل به یک تلویزیون کوچک، جراحی را انجام می دهند و در صورتی که بیمار بخواهد، می تواند عمل جراحی را از طریق تلویزیون مشاهده نماید.
اگر شما می خواهید یک عمل جراحی TURP (تی.یو.آر.پی) انجام دهید، باید یک روز قبل از عمل جراحی در بیمارستان بستری شوید. یک معاینه کلی، چند آزمایش خون و یک عکس رادیوگرافی از قفسه سینه از شما گرفته می شود. جراح اورولوژیست و متخصص بیهوشی در مورد عمل جراحی با شما صحبت خواهند کرد. شما ممکن است خودتان بین بیهوشی عمومی و بی حسی نخاعی، یکی را انتخاب نمایید اما در بعضی مواقع، مثلاً وقتی که شما دچار یک بیماری ریوی هم هستید، بیهوشی عمومی برای شما توصیه نمی گردد.


بعد از عمل جراحی
در عمل جراحی TURP (تی.یو.آر.پی) معمولاً فقط بین ۴ یا ۵ روز بستری در بیمارستان لازم می باشد. از آنجائی که در عمل جراحی TURP (تی.یو.آر.پی) هیچگونه برشی بر روی پوست ایجاد نمی شود، دردهای بعد از عمل جراحی به میزان قابل توجهی کمتر از سایر جراحی ها می باشد.


خونریزی
بعد از عمل جراحی، یک سوند (کاتتر) در مثانه قرار داده می شود تا ادرار را بیمار تخلیه کند. این سوند معمولاً بعد از دو روز برداشته می شود. گرچه اکثر خونریزیهای در پایان عمل جراحی تحت کنترل در خواهند آمد اما مقداری خون ممکن است وارد ادرار شود. بنابراین در طی یکی دو روز بعد از عمل جراحی، ادرار ممکن است کاملاً خون آلود باشد. گاهی اوقات، این خون لخته شده و جلوی سوراخ سوند را می گیرد. در صورتی که چنین اتفاقی رخ داد، پزشک یا پرستار می تواند با استفاده از یک سرنگ، این لخته را پاک کند. بسیاری از جراحان از سوندهای مخصوصی استفاده می کنند که از خطر ایجاد این لخته ها کم می کند.


آیا عمل جراحی پروستات دردناک است؟
بعد از عمل جراحی TURP (تی.یو.آر.پی) شما هیچکدام از دردهایی که در سایر جراحی ها وجود دارد را احساس نخواهد کرد، اما وجود سوند در مثانه می تواند کمی ناراحت کننده باشد و ممکن است احساس پر بودن در مثانه ایجاد شود. گاهی اوقات اسپاسم های دردناک رخ می دهند. اگر این دردها شدید باشند، دراوهای مسکن تجویز خواهد شد. به شما توصیه خواهد شد که هر روز مقدار زیادی آب بنوشید تا به شستشوی مثانه شما کمک شود.


بازگشت به زندگی عادی
همینکه سوند از مثانه بیرون کشیده شود، شما باید قارد باشید که ادرار نمایید. طبیعی است که شما در طی یکی دو روز اولی که سوند برداشته می شود دچار تکرر ادرار شوید و مجبور شوید که مدام به توالت بروید و اغلب کنترل ادرار در اوایل برای شما مشکل خواهد بود. یک فیزیوتراپیست (یا یک پرستار) به شما تمریناتی را یاد خواهد داد که به کنترل ادرار کردن شما کمک نماید. بعد از دو روز که سوند برداشته شد، معمولاً بیمار از بیمارستان مرخص می کند.
گرچه در عمل جراحی TURP (تی.یو.آر.پی) هیچگونه برشی بر روی پوست ایجاد نمی شود که احتیاج به ترمیم داشته باشد، اما اهمیت
زیادی دارد که بدانیم خود پروستات دارای زخم بوده و مدتی زمان لازم دارد تا زخمهایش بهبود یابند. برای این کار، چند هفته وقت لازم است و در این مدت باید چند توصیه را انجام دهید. به نوشیدن مقادیر زیاد آب و مایعات (البته نه الکل) ادامه دهید. از بلند کردن اجسام سنگین خودداری نموده و به مدت دو یا سه هفته رانندگی نکنید. همچنین در طی این مدت از انجام مقاربت های جنسی خودداری نمایید. شما ممکن است گاهی اوقات در ادرارتان تکه هایی از بافت را ببینید، این وضعیت شبیه حالتی است که وقتی پوست زخمی شده در حال بهبود است، پوسته هایی از آن جدا می شوند. بعد از عمل جراحی پروستات، گاهی هاوقات مقادیر اندکی خون در ادرار وجود دارد. در مواقعی هم ممکن است خونریزی شدیدی رخ دهد که معمولاً یک یا دو هفته بعد از عمل جراحی این اتفاق می افتد. اگر چنین اتفاقی افتاد و ادرارتان کاملاً خون آلود بود، دچار هراس و نگارنی نشوید زیرا اهمیت زیادی ندارد. مقادیر زیادی آب و مایعات بنوشید و در صورتی که بعد از چند ساعت ادرارتان هنوز خون آلود بود، یا پزشکتان تماس بگیرید.
گاهی اوقات وجود لخته های خون باعث اشکال در ادرار کردن می شود. اگر چنین وضعیتی رخ داد شما ممکن است نیاز داشته باشید که به بیمارستان مراجعه کرده و گاهی اوقات برای یکی دو روزی سوند به شما وصل شود. چنین خونریزیهایی معمولاً بهبود می یابند. گاهی اوقات این خونریزی ها به علت یک عفونت ایجاد می شوند که در چنین مواردی، آنتی بیوتیکهای مناسب تجویز می گردد.

از آنجایی که بزرگ شدن خوش خیم پروستات به تدریج و در طی چندین سال در اکثر آقایان رخ می دهد و مثانه آنها در طی این مدت با فشار بیشتری کار می کند، بعد از عمل جراحی پروستات، فشار و سرعت جریان ادراری این افراد بسیار زیاد می شود بطوریکه موجب تعجب آنها می گردد. در مواردی که علایم تکرر ادار وجود دارد، بعد از عمل جراحی ممکن است زمان زیادی برای برطرف شدن این علایم لازم باشد و یا اینکه ممکن است هیچگاه به وضعیت طبیعی برنگردد. بلند شدن های مکرر در هنگام خواب شبانه برای ادرار کردن، ممکن است بعد از عمل جراحی هم ادامه یابد زیرا این وضعیت بیشتر به بالا رفتن سن و پیری مربوط است تا به اشکالات پروستات.
علامت دیگری که ممکن است بعد از عمل جراحی هم بهبود نیابد، نشت کردن ادرار (قطره قطره آمدن ادرار) در پایان ادرار کردن می باشد. در واقع بعضی از آقایان برای اولین بار بعد از عمل جراحی متوجه این نشتی ادرار می شوند. ادرار از حفره ای که در عمل جراحی در پروستات ایجاد شده، نشت می کند. معمولاً با کمی مراقبت می توان در هنگام ادرار کردن، این وضعیت را کنترل نمود.

مشکلی که تقریباً همیشه بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد آن چیزی است که پزشکان به آن “انزال معکوس” اصطلاحاً می گویند. در این موارد، در هنگام اوج فعالیت جنسی، هیچگونه مایعی (منی) خارج نمی گردد. در عمل جراحی، عضله تنگ کننده ای که در اطراف گردن مثانه و در بالای پروستات قرار دارد، همراه با بافت پروستات بریده و برداشته می شود و به همین دلیل در هنگام انزال، مایع منی به جای اینکه به طور طبیعی به سمت بیرون بیاید به داخل مثانه می رود. معمولاً سایر فعالیتهای جنسی، طبیعی بوده و مشکلی در آنها وجود ندارد، گرچه بعضی از آقایان اظهار می دارند که بعد از عمل جراحی، در نعوظ آلت دچار مشکل هستند.

بعد از عمل جراحی پروستات، کنترل ادرار باید طبیعی باشد. اگر شما قبل از عمل جراحی از تکرر ادرار یا عجله برای ادرار کردن رنج می برید، ممکن است بعد از عمل جراحی دچار نشتی و قطره قطره آمدن ادرار هم بشوید و نیاز داشته باشید که به طور موقت از قرصهایی استافده نمایید. تا مثانه تان را آرام نگهدارید. به ندرت، عضله تنگ کننده ای که در زیر پروستات قرار دارد هم در طی عمل جراحی ضعیف می شود. با انجام تمرینات خاصی می توان این عضله را تقویت نمود و مشکل را برطرف کرد. خیلی غیر معمول است که این مشکل به طور دایمی باقی بماند. در چنین مواردی می توان با انجام یک عمل جراحی، این وضعیت را اصلاح نمود. گاهی اوقات، نشتی و قطره قطره آمدن ادرار به دلیل ناکافی برداشتن پروستات در هنگام عمل جراحی صورت می گیرد. در چنین وضعیتی باید دوباره اقدام به عمل جراحی پروستات (TURP) شود.

افرادی که تحت عمل جراحی تی.یو.آر.پی TURP قرار گرفته اند در میان سایر بیمارانی که به اورورلوژیستها مراجعه می کنند از رضایت بیشتری برخوردارند. اکثر آنها از انجام عمل جراحی، خوشحال و راضی هستند، اما تعداد کمی از آنها هم که قبل از عمل جراحی، علایم خفیفی داشته اند از نتایج عمل جراحی رضایت نداشته و دچار مشکلات بیشری شده اند.

نتایج بدی که گاهی اوقات از انجام عمل جراحی تی.یو.آر.پی TURP به دست می آید، معمولاً نشان دهنده این موضوع است که عمل جراحی، بهترین درمان مناسب برای هر فردی نمی باشد. به همین دلیل است که قبل از عمل جراحی باید آزمایشهای متعددی صورت پذیرد تا معلوم شود که آیا انجام عمل جراحی برای بیمار مفید می باشد یا خیر.


پایگاه فرهنگی هنری تکناز

مطالب مرتبط با انواع عمل جراحی پروستات


یه جک بخون       جک بعدی 

برترین هاویژه


کلیه حقوق این سایت ، متعلق به Shiraz FUN می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .