ویژه

نقالی مادر هنرهای نمایشی جهانیان است

تاریخ ارسال : ۳۱ مرداد ۱۳۹۰ | بازدید : | طبقه بندی : دسته‌بندی نشده

نقالی مادر هنرهای نمایشی جهانیان است
نقالی

کارگردان، تهیه کننده و نویسنده برنامه تلویزیونی ‘نقالی’، روایتگری را مادر هنرهای نمایشی در تمام فرهنگ های جهانیان دانست و گفت: تمام شیوه های این هنر در ایران و اقصی نقاط دنیا رو به نابودی است. 
  
‘مهدی لطفی’ هدف از ساخت برنامه ‘نقالی’ را احیای آن بیان کرد و افزود: برنامه ‘نقالی’ قصد دارد با حضور در یک برنامه تلویزیونی جایگاه نقالی را در نمایش های سنتی ایران به تصویر بکشد.
وی در ادامه اظهار دادشت:‌ گزارش هایی از گوسان های پارتی (اسم قدیم نقالی) در دوره اشکانیان وجود دارد که ثابت می کند که روایتگری و قصه گویی قدمت چند هزار ساله در فرهنگ ایرانی دارد.
نویسنده و کارگردان ‘نقالی’ یاد آور شد: امروزه در بخش های مختلف خراسان، عاشیق های آذربایجان، بختیاری و قشقایی هم به گونه ای نقالان فرهنگ قومی خود هستند. در مکتب تهران استاد مرشد ‘ولی الله ترابی’ از آخرین بازماندگان اساتید بزرگ نقالی است که ضرورت تهیه یک برنامه تلویزیونی برای زنده کردن نقالی و شاهنامه خوانی با حضور این استاد کاملا احساس می شود.
لطفی در پاسخ به این سوال که چرا این برنامه در سفره خانه سنتی اجرا می شود، خاطر نشان کرد: در فرهنگ ایرانی چیزی به نام آمفی تئاتر وجود نداشته و هنرهای نمایشی – ایرانی معمولا در سفره خانه و قهوه خانه در تکیه گاه ها (تعزیه یا شبیه خوانی) و در میادین شهر اجرا می شد به همین دلیل در این برنامه قهوه خانه سنتی – ایرانی برای اجرای این برنامه انتخاب شده است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه به صورت مشخص و قطعی نقالی مربوط به دوره قاجار می شود در این برنامه سعی شده تا حال و هوای آن دوران بازسازی و به تصویر کشانده شود. ضمن اینکه در این قهوه خانه هیچ عنصر جدیدی به کار نرفته است. بازیگران و مجری برنامه لباس های سنتی بر تن دارند و فقط کارشناسان برنامه با لباس روز جلوی دروبین قرار می گیرند.
تهیه کننده این برنامه با اشاره اینکه این مجموعه در ۲۶ قسمت ۳۰ دقیقه ای تولید و هم اکنون از شبکه ۷ سیما (شبکه آموزش) پخش می شود، یاد آور شد: آیتم های اصلی این برنامه اجرای نقالی توسط استاد مرشد ولی الله ترابی است که با طرز بیان خاص، تکیه کلام ها، حرکات، داستان های حماسی را به نمایش می گذارد.
یکی دیگر از رسم های قهوه خانه های سنتی و قدیمی ایران غزل خوانی بوده است که در این برنامه هم سعی شده در کنار نقال از خوانندگان و نوازندگان موسیقی ردیف دستگاهی برای اجرای مقدمه استفاده شود. وی اظهار داشت: از جمله قصه هایی که در این برنامه به آنها پرداخته شده، می توان به جنگ رودابه و کک، تولد زال، تولد رستم و سهراب کشی را نام برد.
کارگردان برنامه ‘نقالی’ اضافه کرد: یکی دیگر از رسم های قهوه خانه های سنتی و قدیمی ایران غزل خوانی بوده است که در این برنامه هم سعی شده در کنار نقال از خوانندگان و نوازندگان موسیقی ردیف دستگاهی برای اجرای مقدمه استفاده شود.
لطفی در خصوص بخش های دیگر برنامه توضیح داد: در بخش هایی از برنامه به بحث و گفت و گو با اساتید و پژوهشگران در زمینه هنر نمایش های ایرانی چون ناصر بخت، اردشیر صالح پور و صادق عاشورپور هنر نقالی در ایران معرفی شود.
این تهیه کننده گفت: همچنین مجری، کارشناس و کارگردان هنری این برنامه بر عهده داود فتحعلی بیگی است که به تازگی لقب آقای نمایش ایرانی را با حضور هنرمندان در تالار سنگلج گرفت.
وی افزود: یکی دیگر از آیتم های این برنامه نمونه ای از شاهنامه خوانی در منطقه لردگان بختیاری است.
لطفی در خصوص ساخت جدید این برنامه یادآور شد: در سری جدید این برنامه سعی شده تمام انواع روایتگری های ایران را در محل سفره خانه های قدیمی و سنتی اجرا شود.
این برنامه تلاشی است تا این شیوه کهن داستان سرایی که دلیری و پاکی و جوانمردی را گسترش داده و نحوه روبه رو شدن با حوادث دشوار زندگی را به مردمان آموخت دوباره زنده شود تا از خطر فراموشی کامل نجات یابد.
منبع : ایرنا
تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

مطالب مرتبط با نقالي مادر هنرهاي نمايشي جهانيان است


یه جک بخون       جک بعدی 

برترین هاویژه


کلیه حقوق این سایت ، متعلق به Shiraz FUN می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است .